2007-07-26: Większe prawa dla niepełnosprawnych pasażerów samolotów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 26 lipca 2007
Wheelchair symbol.svg
Air Norway.JPG

Dziś wchodzi w życie nowe rozporządzenie UE dotyczące ułatwień dla podróżujących samolotami osób niepełnosprawnych.

Przewoźnik lotniczy będzie zobowiązany do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym na pokładzie samolotu, włączając w to przewóz np. wózka inwalidzkiego bez pobierania dodatkowych kosztów. "Celem rozporządzenia jest likwidowanie dyskryminacji i zapewnienie osobom niepełnosprawnym i starszym pomocy, której potrzebują" - poinformował Jacques Barrot, komisarz ds. transportu.

Unijne linie lotnicze nie będą miały podstaw, aby odmówić zabrania na pokład osób niepełnosprawnych, a lotniska będą zobowiązane zapewnić darmową pomoc osobom jej potrzebującym, tak by niepełnosprawni i osoby starsze bez przeszkód mogli korzystać z transportu lotniczego.

Wiele lotnisk i linii lotniczych wciąż poprawia swój standard, jednak według Komisji Europejskiej, ale wciąż nie wszędzie jest dostęp do darmowej i kompleksowej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Zakazane będą wszelkie objawy dyskryminacji niepełnosprawnych. Odmowa przyjęcia na pokład może nastąpić tylko ze względów bezpieczeństwa albo z powodu rozmiarów samolotu, np. zbyt małego wejścia, w którym nie mieści się wózek inwalidzki. Linie lotnicze będą miały obowiązek zwrócić koszty biletu albo zaproponować alternatywny sposób podróży.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).