Przejdź do zawartości

2007-07-26: Szymański: apel do UNESCO o podjęcie działań przeciwko przebudowie Starego Miasta w Grodnie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 lipca 2007
Rzeka Niemen w Grodnie

W środę eurodeputowany Konrad Szymański (PiS) poinformował PAP o apelu adresowanym do UNESCO dotyczącym podjęcie pilnych działań przeciwko planom przebudowy Starego Miasta w Grodnie.

Eurodeputowani z prezydium Komisji Kultury Parlamentu Europejskiego napisali list do dyrektora generalnego UNESCO Koichiro Matsuura, informując o “dramatycznej sytuacji architektonicznego dziedzictwa Grodna, które jest zagrożone miejskimi planami przebudowy Starego Miasta. Te plany mogłyby prowadzić do niemal całkowitej destrukcji historycznego centrum tego XI-wiecznego miasta”.

Taka reakcja eurodeputowanych jest odpowiedzią na apel byłego kandydata na prezydenta Białorusi Aleksandara Milinkiewicza przeciw przebudowie Grodna. Władze miasta postanowiły rozszerzyć most przez rzekę Niemen, w wyniku czego cały transport tranzytowy będzie przechodził przez historyczne centrum Grodna, co może doprowadzić do jego zniszczenia. Drogi mają przebiegać obok XVI-wiecznego cmentarza żydowskiego, Zamku Królewskiego, klasztoru Bernardynów z XVIII w. oraz Nowego Pałacu Królewskiego, w którym odbywał się ostatni Sejm Rzeczypospolitej.

"Postanowiliśmy zwrócić się do UNESCO, ponieważ wiemy dobrze, że napięte stosunki między Białorusią a Unią Europejską uniemożliwiają nam dziś bezpośrednie skuteczne oddziaływanie na politykę władz w Mińsku. Białoruś tam, gdzie może, chce jednak pielęgnować dobre relacje z organizacjami międzynarodowymi. UNESCO, element systemu ONZ, należy do takich właśnie instytucji. Stąd wybór tej organizacji uważam za wyjątkowo trafny i dobrze rokujący" - informuje Szymański. W obronie zabytków Grodna występują też posłowie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Solidarności z Białorusią.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).