Przejdź do zawartości

2007-07-26: Polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przyjęty przez KE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 lipca 2007

Polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013 został 24 lipca przyjęty przez Komisję Europejską, co oznacza, że w najbliższych dniach ruszy wdrażanie programów dla wsi.

Negocjacje dotyczące PROW miały miejsce od początku 2006 roku, a same rozmowy resortu z Komisją Europejską trwały jeszcze w czerwcu i na początku lipca. Wyjaśniono wszelkie wątpliwości i wprowadzono niewielkie zmiany w projekcie PROW.

Według KE, atutem Polski jest posiadanie dużego areału ziem uprawnych o zróżnicowanej produkcji rolnej. Zaletą jest także posiadanie stosunkowo niezniszczonego środowiska naturalnego. Jako słabe strony KE wskazała niską rentowność rolnictwa, niski poziom inwestycji i słabą infrastrukturę techniczną.

Na PROW przeznaczone są środki finansowe w granicach 17 mld euro w ciągu 7 lat, gdzie 3 mld euro stanowią zobowiązania z poprzednich lat. Największe dotyczą wypłat rent strukturalnych oraz wsparcia gospodarstw niskotowarowych.

Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na:

  • modernizację gospodarstw rolnych oraz przetwórstwa - 42% (ponad 5 mld 390 mln euro)
  • na programy rolnośrodowiskowe (np. rolnictwo ekologiczne), ochronę środowiska, zalesienie - 32% przyznanych środków (4 mld 436 mln euro)
  • na poprawę warunków życia na terenach wiejskich - 20% środków tj. 2,5 mld euro

Według wiceministra, resort rolnictwa jest przygotowany do wprowadzenia PROW w życie. Są przygotowane stosowne rozporządzenia, które wejdą w życie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Pierwsze wypłaty unijnych pieniędzy z nowego PROW będą mogły nastąpić pod koniec bieżącego roku

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).