2007-07-26: Niemcy: szansa na zniesienie ograniczeń rynku pracy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 26 lipca 2007
Europe location GER.png

Choć Niemcy borykają się brakiem niewykwalifikowanej siły roboczej to nadal maja zamknięty rynek pracy dla nowych krajów UE.

Obecnie trwają rozmowy o możliwości zniesienia ograniczeń do runku pracy w Niemczech. Jak twierdzi Gerd Andres, sekretarz stanu w niemieckim Ministerstwie Pracy: "Jeśli w Niemczech w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z brakami siły roboczej, do pomyślenia będzie zniesienie jeszcze przed 2009 rokiem ograniczeń dla pracowników wschodnioeuropejskich".

Głosy w rządzie są podzielone. Przewodniczący związku pracodawców Dieter Hundt jest zadowolony z dyskusji o otwarciu rynku pracy. Natomiast politycy koalicji rządzącej podchodzą sceptycznie do tej propozycji.

W przypadku wcześniejszego otwarcia rynku pracy Niemcy potrzebowałyby polskich robotników rolnych zatrudnianych na okres zbiorów oraz inżynierów i fachowców z branż, w których w Niemczech siły roboczej brakuje. Rząd niemiecki ma obradować nad tymi kwestiami w końcu sierpnia. Przedstawiciele resortu pracy podkreślają, że nie chodzi o całkowite otwarcie rynku pracy dla cudzoziemców, lecz o sprowadzanie takich fachowców, których w Niemczech brakuje.

Jacek Męcina z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich powiedzieli, że zniesienie ograniczeń na rynku pracy w Niemczech może być zagrożeniem dla polskiego sektora zatrudnienia. "Z kraju wyjechałoby jeszcze więcej specjalistów, a najbardziej zagrożone byłyby województwa zachodnie" - powiedzieli.

Źródła[edytuj]