2007-07-26: Niemcy: szansa na zniesienie ograniczeń rynku pracy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 lipca 2007

Choć Niemcy borykają się brakiem niewykwalifikowanej siły roboczej to nadal maja zamknięty rynek pracy dla nowych krajów UE.

Obecnie trwają rozmowy o możliwości zniesienia ograniczeń do runku pracy w Niemczech. Jak twierdzi Gerd Andres, sekretarz stanu w niemieckim Ministerstwie Pracy: "Jeśli w Niemczech w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z brakami siły roboczej, do pomyślenia będzie zniesienie jeszcze przed 2009 rokiem ograniczeń dla pracowników wschodnioeuropejskich".

Głosy w rządzie są podzielone. Przewodniczący związku pracodawców Dieter Hundt jest zadowolony z dyskusji o otwarciu rynku pracy. Natomiast politycy koalicji rządzącej podchodzą sceptycznie do tej propozycji.

W przypadku wcześniejszego otwarcia rynku pracy Niemcy potrzebowałyby polskich robotników rolnych zatrudnianych na okres zbiorów oraz inżynierów i fachowców z branż, w których w Niemczech siły roboczej brakuje. Rząd niemiecki ma obradować nad tymi kwestiami w końcu sierpnia. Przedstawiciele resortu pracy podkreślają, że nie chodzi o całkowite otwarcie rynku pracy dla cudzoziemców, lecz o sprowadzanie takich fachowców, których w Niemczech brakuje.

Jacek Męcina z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich powiedzieli, że zniesienie ograniczeń na rynku pracy w Niemczech może być zagrożeniem dla polskiego sektora zatrudnienia. "Z kraju wyjechałoby jeszcze więcej specjalistów, a najbardziej zagrożone byłyby województwa zachodnie" - powiedzieli.

Źródła[edytuj | edytuj kod]