2007-07-26: Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 lipca 2007
Mierzeja Wiślana

Prace budowlane kanału przez Mierzeję Wiślaną najprawdopodobniej ruszą pod koniec 2008 roku lub na początku 2009. Koszt inwestycji będzie wynosił około 80 mln euro. Decyzja o budowie kanału została podjęta pod koniec 2006 roku. Finansowanie inwestycji ma zatwierdzić Komisja Europejska.

"Na przełomie kwietnia i maja pieniądze te zostały przekazane Urzędowi Morskiemu w Gdyni, który ogłosił przetarg na studium wykonalności, oddziaływania na środowisko oraz dokumentację techniczną. Przetarg będzie rozstrzygnięty do końca lipca” - oświadczył Rafał Wiechecki, Minister Gospodarki Morskiej. Dodał również, iż gdyby jednak KE nie wyraziła zgody na finansowanie inwestycji ze środków europejskich, to "jest wola premiera Jarosława Kaczyńskiego na finansowanie ze środków budżetowych".

Zdaniem Wiecheckiego, kanał przez Mierzeję będzie miał ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Elbląga i gmin nadzalewowych. Podkreślił, iż inwestycja ma otworzyć port w Elblągu, który obecnie jest odcięty od morza. "Port jest gruntownie zmodernizowany. Stoi od ponad roku praktycznie pusty ze względu na niemożność porozumienia się ze stroną rosyjską” - poinformował Wiechecki. Sama inwestycja jest istotna z punktu widzenia ekologicznego. "Zalew zaczyna być martwy, nie ma w nim tlenu, jest coraz mniej ryb. Ta inwestycja może pobudzić do życia Zalew Wiślany" - podkreślił minister.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości