Przejdź do zawartości

2007-07-25: Zgłoszenie inwestycji do starosty zamiast pozwolenia na budowę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 25 lipca 2007


O przyjęciu projektu nowej ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Budownictwa zadecyduje dziś Komitet Stały Rady Ministrów. Najważniejsza zmiana, która miałaby zostać wprowadzona, ma polegać na tym, że nie będzie już konieczne pozwolenie na budowę. Do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego będzie wystarczać zgłoszenie inwestycji do starosty - poinformowała „Gazeta Prawna”.

Głównym celem projektu jest uproszczenie procedur budowlanych. Dzięki temu szybciej będzie można rozpocząć budowę domu jednorodzinnego i innych obiektów, także tych związanych z organizacją Euro 2012.

Zgodnie z projektem ustawy do budowy większości obiektów nie będzie konieczne uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Obowiązek taki nie będzie obowiązywał np. w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Jeżeli działka, na której będzie miał powstać dom, będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to inwestor będzie jedynie zgłaszał zamiar rozpoczęcia inwestycji do starosty. Jednocześnie starosta będzie miał jedynie 30 dni na zgłoszenie swojego sprzeciwu lub wydanie dziennika budowy. Jeżeli tego nie zrobi, to zostanie ukarany grzywną w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki.

„Jeżeli jednak do budowy nie będzie konieczne posiadanie dziennika budowy, to inwestor już po upływie 30 dni będzie mógł przystąpić do prac” - powiedział Andrzej Aumiller, minister budownictwa.

Zdaniem ekspertów przyjęcie takich rozwiązań z pewnością jest korzystne dla inwestorów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]