2007-07-25: Wielkopolska jako pierwsza wdroży inicjatywę JEREMIE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
UE 2007.PNG
środa, 25 lipca 2007

Wielkopolska jako pierwszy w Polsce region wdroży inicjatywę JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to- Medium Enterprises) - poinformował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasik.

JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises) to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz poprawy dostępu do funduszy wparcia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym naciskiem na mikroprzedsiębiorstwa.

„Wielkopolska jest pierwszym regionem, który wystąpił do nas z wnioskiem o wykorzystanie inicjatywy i tu na przełomie września i października dojdzie do podpisania umowy ramowej dla tego regionu” - powiedział podczas konferencji prasowej szef sekcji polskiej Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej Manfred Beschel.

Celem inicjatywy jest zachęcenie państw członkowskich do przeznaczenia części przyznanych im funduszy strukturalnych na instrumenty finansowe zaprojektowane specjalnie dla wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, a dokładnie oferowane w jej ramach instrumenty (pożyczki, poręczenia, kapitał ryzyka itp.).

Będą one mogły być używane w sposób ciągły i odnawialny (na bazie ich finansowego recyclingu) w gospodarce regionu lub państwa, a nie tylko raz w formie grantu dla indywidualnych firm.

W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczono ok. 60 mln euro.

„Bez udziału w inicjatywie JEREMIE siła oddziaływania tych środków wyniosłaby ok. 150 - 180 mln euro wraz z funduszami beneficjantów. Przy użyciu JEREMIE siła ta wzrośnie do 450 - 480 mln euro” - powiedział podczas konferencji Leszek Wojtasik.

Pierwsze pieniądze przeznaczone na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw z użyciem systemu JEREMIE będą w połowie 2008 roku.

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości