2007-07-25: Iwajło Kałfin: „Możemy umorzyć dług Libii po uwolnieniu pielęgniarek”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 25 lipca 2007

Wicepremier, minister spraw zagranicznych Bułgarii Iwajło Kałfin zapowiedział iż możliwe, że Bułgaria umorzy dług Libii po uwolnieniu bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza, którzy byli przez ponad 8 lat przetrzymywani w Libii w związku z zarażeniem kilkuset dzieci wirusem HIV.

Kałfin powiedział, że Bułgaria nadal będzie wspierać Międzynarodowy Fundusz "Benghazi", powołany przez Bułgarię i Libię pod egidą UE w celu leczenia zarażonych dzieci, ponieważ jest świadoma ich cierpień. Premier Bułgarii Sergiej Staniszew podkreślił, że uwolnienie pielęgniarek i lekarza jest dla obywateli Bułgarii najbardziej wymownym świadectwem członkostwa w Unii Europejskiej i europejskiej solidarności.

Pielęgniarki i palestyński lekarz przybyli do Bułgarii we wtorek. Wszyscy po budzącym wątpliwości procesie zostali skazani przez libijski sąd na karę śmierci za umyślne zarażenie wirusem HIV ponad 400 dzieci w szpitalu w Bengazi (Benghazi) w 1998 roku. Karę tę libijska Najwyższa Rada Sprawiedliwości zamieniła na dożywotnie więzienie, co umożliwiło ekstradycję skazanych do Bułgarii.

Uwolnienie - a wcześniej zamiana wyroku - nastąpiło po długich negocjacjach, w które zaangażowana była UE. W ich toku ustalono wypłatę odszkodowań dla dzieci i ich rodzin oraz spełnienie dodatkowych warunków stawianych przez Trypolis - w tym pełną normalizację stosunków z UE i zachodnie inwestycje w Libii. Pielęgniarki i lekarz zostali w Bułgarii natychmiast ułaskawieni przez prezydenta Georgi Pyrwanowa.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]