Przejdź do zawartości

2007-07-25: Iwajło Kałfin: „Możemy umorzyć dług Libii po uwolnieniu pielęgniarek”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 25 lipca 2007
Sergiej Staniszew

Wicepremier, minister spraw zagranicznych Bułgarii Iwajło Kałfin zapowiedział iż możliwe, że Bułgaria umorzy dług Libii po uwolnieniu bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza, którzy byli przez ponad 8 lat przetrzymywani w Libii w związku z zarażeniem kilkuset dzieci wirusem HIV.

Kałfin powiedział, że Bułgaria nadal będzie wspierać Międzynarodowy Fundusz "Benghazi", powołany przez Bułgarię i Libię pod egidą UE w celu leczenia zarażonych dzieci, ponieważ jest świadoma ich cierpień. Premier Bułgarii Sergiej Staniszew podkreślił, że uwolnienie pielęgniarek i lekarza jest dla obywateli Bułgarii najbardziej wymownym świadectwem członkostwa w Unii Europejskiej i europejskiej solidarności.

Pielęgniarki i palestyński lekarz przybyli do Bułgarii we wtorek. Wszyscy po budzącym wątpliwości procesie zostali skazani przez libijski sąd na karę śmierci za umyślne zarażenie wirusem HIV ponad 400 dzieci w szpitalu w Bengazi (Benghazi) w 1998 roku. Karę tę libijska Najwyższa Rada Sprawiedliwości zamieniła na dożywotnie więzienie, co umożliwiło ekstradycję skazanych do Bułgarii.

Uwolnienie - a wcześniej zamiana wyroku - nastąpiło po długich negocjacjach, w które zaangażowana była UE. W ich toku ustalono wypłatę odszkodowań dla dzieci i ich rodzin oraz spełnienie dodatkowych warunków stawianych przez Trypolis - w tym pełną normalizację stosunków z UE i zachodnie inwestycje w Libii. Pielęgniarki i lekarz zostali w Bułgarii natychmiast ułaskawieni przez prezydenta Georgi Pyrwanowa.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]