2007-07-25: Iwajło Kałfin: „Możemy umorzyć dług Libii po uwolnieniu pielęgniarek”
Wicepremier, minister spraw zagranicznych Bułgarii Iwajło Kałfin zapowiedział iż możliwe, że Bułgaria umorzy dług Libii po uwolnieniu bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza, którzy byli przez ponad 8 lat przetrzymywani w Libii w związku z zarażeniem kilkuset dzieci wirusem HIV.
Kałfin powiedział, że Bułgaria nadal będzie wspierać Międzynarodowy Fundusz "Benghazi", powołany przez Bułgarię i Libię pod egidą UE w celu leczenia zarażonych dzieci, ponieważ jest świadoma ich cierpień. Premier Bułgarii Sergiej Staniszew podkreślił, że uwolnienie pielęgniarek i lekarza jest dla obywateli Bułgarii najbardziej wymownym świadectwem członkostwa w Unii Europejskiej i europejskiej solidarności.
Pielęgniarki i palestyński lekarz przybyli do Bułgarii we wtorek. Wszyscy po budzącym wątpliwości procesie zostali skazani przez libijski sąd na karę śmierci za umyślne zarażenie wirusem HIV ponad 400 dzieci w szpitalu w Bengazi (Benghazi) w 1998 roku. Karę tę libijska Najwyższa Rada Sprawiedliwości zamieniła na dożywotnie więzienie, co umożliwiło ekstradycję skazanych do Bułgarii.
Uwolnienie - a wcześniej zamiana wyroku - nastąpiło po długich negocjacjach, w które zaangażowana była UE. W ich toku ustalono wypłatę odszkodowań dla dzieci i ich rodzin oraz spełnienie dodatkowych warunków stawianych przez Trypolis - w tym pełną normalizację stosunków z UE i zachodnie inwestycje w Libii. Pielęgniarki i lekarz zostali w Bułgarii natychmiast ułaskawieni przez prezydenta Georgi Pyrwanowa.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- Sprawa bułgarskich pielęgniarek, 19 lipca 2007
- Bułgaria: pielęgniarki i lekarze oskarżeni o wywołanie epidemii AIDS ułaskawieni, 24 lipca 2007
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).