2007-07-24: Zmarł Mohammed Zahir Szach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 24 lipca 2007
N icon politics.png
LocationAfghanistan.png

23 lipca w Kabulu w wieku 93 lat zmarł były król Afganistanu Mohammad Zahir Szah - potwierdził w poniedziałek prezydent Afganistanu Hamid Karzai. Wcześniej informację tę podała afgańska telewizja Tolo.

Rządził on Afganistanem w latach 1933-1973. Następnie został obalony przez swego kuzyna, premiera Mohammada Dauda i od tamtej pory przebywał na wygnaniu w Rzymie.

Do Afganistanu wrócił w 2001 roku po obaleniu rządów talibów. W czerwcu 2002 uczestniczył w otwarciu zgromadzenia afgańskich przywódców plemiennych, które zebrało się w celu wyłonienia rządu. Poinformował wówczas, że nie będzie kandydował na stanowisko premiera. W ostatnich latach swojego życia nie odegrał znaczącej roli w życiu kraju.

Lech Kaczyński w związku ze śmiercią byłego króla Afganistanu wysłał depeszę kondolencyjną do Hamida Karzai, w której napisał m.in.:

„W związku ze śmiercią Jego Królewskiej Mości Mohammada Zahir Shaha, byłego króla Afganistanu, w imieniu Narodu Polskiego i własnym pragnę przekazać na Pana ręce, Ekscelencjo, wyrazy szczerego współczucia. Znana jest nam w Polsce wybitna rola, jaką król Mohammad Zahir Shah odegrał w walce z sowiecką agresją oraz jego późniejsze starania na rzecz zaprowadzenia w Afganistanie rządów prawa i demokracji. W bólu, żałobie i w modlitwie za duszę zmarłego Króla łączymy się z narodem Afganistanu".

Źródła[edytuj | edytuj kod]