2007-07-24: Nowe zasady przyznawania emerytur

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 24 lipca 2007

Za 1,5 roku każdy będzie mógł wybrać jeden z trzech wariantów emerytur:

  • emeryturę indywidualną
  • emeryturę małżeńską
  • emeryturę z 10 letnim gwarantowanym okresem wypłaty

Przejście na emeryturę po 2009 roku będzie wymagało ustalenia przez przyszłych emerytów tego kto będzie wypłacał pieniądze. Za dwa lata bowiem zakład, który zostanie wybrany będzie zarządzał pieniędzmi odłożonymi przez lata pracy. Wyboru można dokonać tylko jeden raz. Nie ma również możliwości zmiany tak jak np. da się zmieniać OFE.

Emerytura indywidualna - to opcja najlepsza dla osoby, która uznała, że pracuje tylko na siebie. Wybierając ten wariant przyszła emerytura będzie wysoka, ale równocześnie nikt jej nie będzie dziedziczył.

Emerytura z 10 letnim gwarantowanym okresem wypłaty - ubezpieczony będzie otrzymywał świadczenie emerytalne co miesiąc aż do śmierci, a następnie przez 10 lat osoba przez niego wskazana.

Emerytura małżeńska - dzięki niej małżonek, o niższym poziomie emerytury ma zagwarantowaną wypłatę świadczenia po śmierci współmałżonka, który przekazywał do ZUS i OFE znacznie większe kwoty. Opcja ta ma jednak jeden zasadniczy minus - ubezpieczalnia będzie wypłacała emeryturę nawet o 30% niższą niż przy wyborze wariantu pierwszego.

Źródła[edytuj]