2007-07-23: Wizja lokalna w kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 23 lipca 2007

W kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej, pod koniec tygodnia będzie możliwa wizja lokalna chodnika, gdzie w czwartek wieczorem, po silnym wstrząsie, rannych zostało pięciu górników. Wizja jest konieczna do określenia dalszych losów wyrobiska, które było przystosowywane do eksploatacji. Będzie również wiadomo czy doszło do tąpnięcia czy tzw. odprężenia górotworu.

"Dyrekcja kopalni jutro ma przedstawić w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Gliwicach oraz Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego plan akcji. Jeśli zostanie zatwierdzony, ratownicy będą mogli zjechać na dół w środę, a komisja - najwcześniej dzień później" - poinformowała Edyta Tomaszewska, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego.

Tąpnięcie uszkodziło urządzenia monitorujące stężenie metanu i prawdopodobnie system wentylacyjny. Aby chodnik był dostępny dla ekspertów najpierw musi zejść tam grupa ratowników górniczych, którzy naprawią sprzęt. Rejon zdarzenia jest obecnie zamknięty.

Przed wystąpieniem wstrząsu górnicy uszczelniali środkami chemicznymi drążony chodnik wentylacyjny znajdujący się 790 metrów pod ziemią. Ponieważ centrum wstrząsu było daleko od terenów wydobywczych kopalnia nie przerwała pracy.

Specjaliści od górnictwa zaznaczają, że wstrząsy nie są niczym nowym. Co roku na Górnym Śląsku występuje ich ponad tysiąc. W ubiegłym roku zarejestrowano jednak tylko 28 wstrząsów silniejszych od tego z 19 lipca 2007 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości