2007-07-23: Piecha: pod Grenoble zginęło 26, a nie 27 osób

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 23 lipca 2007
Flaga z kirem, Urząd Dzielnicy Praga Południe, Warszawa

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, który obecnie przebywa w Grenoble, poinformował, że w wypadku we Francji zginęło 26, a nie 27 osób, jak twierdzą francuskie media. Natomiast wersję o 27 ofiarach śmiertelnych potwierdził dzisiaj francuski prokurator.

Bolesław Piecha powiedział również, że stan części pielgrzymów jest poważny, ale życie tylko jednej osoby jest bezpośrednio zagrożone. Bolesław Piecha dodał, że udało się zidentyfikować jedną z dwóch rannych osób, których tożsamości nie można było ustalić. Jej tożsamość udało się zidentyfikować dzięki jej fotografii, którą pokazano pozostałym rannym. Natomiast niezidentyfikowana osoba to kobieta.

"Niestety, trudno ustalić tożsamość tych, którzy zginęli w wypadku autokaru z powodu dużego poziomu zwęglenia ciał" - powiedział Bolesław Piecha.

Zidentyfikowano tylko 3 zmarłe osoby. "Prokurator prosi o przysłanie z kraju dokumentacji stomatologicznej, a jeśli to niemożliwe, tożsamość będzie ustalana na podstawie DNA rodzin" - powiedział Witold Jabłoński, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Obecnie 24 osoby są ranne, z których 8 przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Ranni znajdują się w trzech szpitalach w Grenoble:

  • 12 osób w szpitalu północnym
  • 11 osób w szpitalu południowym
  • 1 osoba w prywatnej klinice neurochirurgicznej

"Dwie lub trzy osoby ranne w niedzielnym wypadku polskiego autokaru pod Grenoble prawdopodobnie będą mogły wyjść ze szpitala już w poniedziałek wczesnym popołudniem" - powiedział Ireneusz Bochenek, rzecznik prasowy ambasady Polski w Paryżu.

Na miejsce tragedii przybyły już rodziny poszkodowanych. "Rodziny mają zagwarantowaną pomoc, z Polski przylecieli z nimi księża i psychologowie. Jest też duże wsparcie miejscowej Polonii" - poinformował Piecha. Polski konsulat zobowiązał się do zapewnienia noclegu i wyżywienia rodzinom poszkodowanych. Piecha zapewnił, że jeżeli będzie to tylko możliwe ranni zostaną przewiezieni do Polski.

"Dwa samoloty z pełnym wyposażeniem medycznym będą stale kursowały między Grenoble a Szczecinem" - powiedział wiceminister Piecha.

Francuski prokurator nie pozwolił na opuszczenie przez ofiary wypadku Francji, aż do momentu zakończenia przesłuchań.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]