2007-07-23: Niemiecka prasa o traktacie europejskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Newspaper nicu buculei 01.svg
poniedziałek, 23 lipca 2007

Niemieckie media zastanawiają się, czy Polska będzie walczyć o możliwość blokowania na dłuższy czas niekorzystnych decyzji w Unii Europejskiej.

Dziś rozpoczęła prace konferencja międzyrządowa, która do końca roku ma opracować tekst traktatu zastępującego eurokonstytucję.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” cytuje przewodniczącego Komisji Europejskiej, który oczekuje, że żaden kraj nie będzie kwestionował porozumienia osiągniętego podczas czerwcowego szczytu w Brukseli. Jose Manuel Barroso przestrzegł, że jeśli tak się stanie, Unia będzie miała duży problem z własną wiarygodnością. W wywiadzie dla frankfurckiego dziennika Barroso powiedział, że nie należy Polski, w związku ze zgłaszanymi przez nią zastrzeżeniami, przedstawiać jako kraju antyeuropejskiego.

Telewizja publiczna ARD oceniła, że sygnały z Polski oscylują między pogróżkami a gotowością do kompromisu. Jej komentator ostrzegł, że ewentualne dążenie Polski do kolejnych rozmów na temat systemu ważenia głosów może zachęcić inne państwa do zgłaszania swoich postulatów. O takim scenariuszu napisał też w redakcyjnym komentarzu „Berliner Zeitung”, którego zdaniem, największym problemem może okazać się ratyfikacja nowego traktatu we wszystkich krajach Wspólnoty do 2009 roku.

Źródła[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]