2007-07-23: Elżbieta Jakubiak nowym ministrem sportu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 23 lipca 2007

Premier od dawna zapewniał, że nowym ministrem sportu będzie "osoba niezwykła w tym miejscu, ale ze względu na nasze obecne potrzeby, to znaczy EURO 2012, chyba bardzo dobra". Wybrał Elżbietę Jakubiak.

"Przechodzę do ministerstwa sportu i turystyki, również jako koordynator do spraw Euro 2012.Decyzja już zapadła, jest tylko kwestia podjęcia przez premiera i prezydenta formalnych czynności" - powiedziała w poniedziałek w radiowych "Sygnałach dnia" szefowa Gabinetu Prezydenta Elżbieta Jakubiak.

Podczas uroczystości powołania Elżbiety Jakubiak w skład Rady Ministrów Prezydent Lech Kaczyński powiedział:

"Chciałem podziękować Elżbiecie Jakubiak za prawie pięć lat współpracy - najpierw w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, a później w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej. (...) Kiedy Pani Minister zaczynała ze mną współpracować jako szef Biura Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy można powiedzieć, że administracja Warszawy w ramach nowego, przewidzianego przez uchwaloną wówczas ustawę o ustroju nie istniała. Jedną z osób, która w sposób walny przyczyniła się do tego, że ta administracja w krótkim czasie powstała, dosłownie w ciągu niewielu tygodni, była Elżbieta Jakubiak. Muszę jeszcze raz przypomnieć, że wielkie przedsięwzięcie ówczesnych władz Warszawy, którego celem było zbudowanie w ciągu jednego roku muzeum, które powinno powstać kilkadziesiąt lat wcześniej - Muzeum Powstania Warszawskiego - było realizowane przy olbrzymim udziale Elżbiety Jakubiak. (...) Pani Minister Elżbieta Jakubiak po prostu stanęła na czele tej grupy młodych, znakomitych ludzi, którzy to muzeum zaczęli budować i zbudowali. Zorganizowali też obchody na skalę, której wcześniej nie było - obchody 60. rocznicy Powstania. (...) Gdy pojawiła się sprawa zorganizowania EURO 2012 (...), doszedłem do wniosku, że osobę, którą mógłbym zaproponować na stanowisko koordynatora tych zadań znam i jest nią Elżbieta Jakubiak. Pan Premier przyjął moją sugestię, stąd dzisiejsza nominacja".

Dotychczasowy minister Tomasz Lipiec został odwołany z tej funkcji a jego odwołanie związane było z działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Źródła[edytuj]