Przejdź do zawartości

2007-07-22: Ujazdowski: czas LPR i Samoobrony już się skończył

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 lipca 2007

„Czas niszczenia koalicji i uprawiania polityki skrajnie destrukcyjnej się skończył - to jest czerwona kartka dla LPR i Samoobrony" – powiedział wiceprezes PiS Kazimierz Michał Ujazdowski. Według niego „przyspieszone wybory jesienią to najbardziej prawdopodobny scenariusz”. Zapowiedział, że decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w tym tygodniu.

„Trudno żeby premier godził się na sytuację, w której ma koalicję z partnerami uprawiającymi całkowicie nielojalną i destrukcyjną politykę. Jestem absolutnie przekonany, iż ta zasadnicza rozmowa z liderami obydwóch partii będzie miała miejsce dosłownie w najbliższych dniach i nie ma najmniejszego ryzyka, że ten stan gnicia, dwuznaczności, bycia w koalicji i jednocześnie zwalczania PiS przez LPR i Samoobronę, nie będzie trwał dłużej niż kilka dni” - tłumaczył Ujazdowski.

Minister kultury podkreślił, że list premiera dotyczący zasad tzw. dobrego rządzenia „jest listem ostatniej szansy. To jest ultimatum: albo Samoobrona i LPR decydują się na lojalne rządzenie, albo nie ma ich w rządzie i mamy przedterminowe wybory” - powiedział oraz dodał, że liczy na to pierwsze, czyli na „poważną i pozytywną” odpowiedź na list ze strony Ligi i Samoobrony a także ma nadzieję, że „zwycięży dobro publiczne nad egoizmem”.

Zapowiadany przez premiera termin odpowiedzi LiS na list na przełom sierpnia i września, to według niego „zdecydowanie za późno”. Tymczasem szef Samoobrony Andrzej Lepper, odpowiadając na te słowa stwierdził, że odpowiedź już była. „Nasze 10 punktów wczoraj zostało przekazane, PiS odpowiedź ma. Będą wybory, myślę, że jesienią najpóźniej” - poinformował Lepper.

Liga i Samoobrona przedstawiły w sobotę projekt odpowiedzi na list premiera Jarosława Kaczyńskiego o warunkach „dobrego rządzenia”, zawierający 10 postulatów. Politycy LiS podkreślali, że nie jest to stanowisko ostateczne i zostanie poddane dyskusji podczas wspólnego posiedzenia rady politycznej LiS, na przełomie sierpnia i września.

Źródła[edytuj | edytuj kod]