Przejdź do zawartości

2007-07-22: Premier z pomocą dla ofiar trąby powietrznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 lipca 2007
Województwo śląskie

Jarosław Kaczyński wydał polecenie uruchomienia dla mieszkańców wsi takich jak: Huby, Adamów i Skrzydlów (gmina Kłomnice) oraz w czterech okolicznych gminach w powiecie częstochowskim, gdzie trąba powietrzna wyrządziła mniejsze szkody, rezerwy celowej na doraźna pomoc dla mieszkańców. Otrzymają oni zapomogę w wysokości 6 tys. zł. Natomiast docelowo łącznie ma to być kilka milionów złotych z budżetu państwa.

Dzieci z terenów, które ucierpiały w wyniku żywiołu zostały zaproszone przez Jarosława Kaczyńskiego do rządowego ośrodka wypoczynkowego na Mazurach. Podobną propozycję wysunęły również władze Warszawy.

Doraźną pomoc finansową obiecał także zarząd województwa śląskiego. Ma ona wynosić od 5 do 10 tys. zł na rodzinę.

Na dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego w Kłomnicach ustalono, że do 26 lipca 2007 roku specjalne komisje mają przedstawić raport o szkodach powstałych w wyniku trąby powietrznej w pięciu gminach powiatu częstochowskiego. Raport ma przyspieszyć wypłatę środków pomocowych dla poszkodowanych m.in. kredytów klęskowych.

W powiecie częstochowskim rozpoczęły sie już prace porządkowe. Teren zabezpiecza 18 jednostek straży pożarnej. Policja patroluje teren przez 24 godziny na dobę w celu zabezpieczenia dóbr mieszkańców. Rozstawione są namioty w których prowadzone są punkty informacyjne dla mieszkańców. Poszkodowane osoby mają zapewniony dostęp do wody pitnej, środków czystości oraz ciepłego posiłku. Prawdopodobnie do jutra wieczorem wszyscy będą już mieli prąd. Dziś rano 95 gospodarstw jeszcze nie miało prądu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości