Przejdź do zawartości

2007-07-22: Formuła 1: Alonso zwyciężył w Grand Prix Europy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 lipca 2007
Fernando Alonso

Dziś Fernando Alonso został zwycięzcą w Grand Prix Europy. Podczas ostatnich okrążeń pokonał Felipe Massa. Na trzeciej pozycji dojechał Mark Webber (Red Bull).

Lider klasyfikacji Lewis Hamilton uplasował się dopiero na 9 pozycji i jest to jego pierwszy wyścig w tym roku gdzie nie jest zwycięzcą.

Natomiast Robert Kubica znalazł się na siódmym miejscu.

Na początku wyścigu Kubica przesunął się z miejsca 5. na 4. przed Nicka Heidfelda. Ten próbując odrobić stratę przy manewrze wyprzedzania uderzył w tył bolidu Kubicy co spowodowało, że obaj zawodnicy znaleźli się na poboczu i tym samym na końcu wyścigu.

Następnie zaczął padać deszcz. Po kolei bolidy zaczęły zjeżdżać do boksu na zmianę opon odpowiednich do jazdy w deszczową pogodę. Opady były coraz intensywniejsze co powodowało, że coraz więcej kierowców zjeżdżało poza tor. Na pierwszym zakręcie było ich sześciu a wśród nich Lewis Hamilton z zespołu McLarena. Prowadził Markus Winkelhock z drużyny Spyker.

Po trzech okrążeniach z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych wyścig został przerwany i sędziowie polecili kierowcom jeszcze raz stanąć na starcie.

Po restarcie podczas ostatnich okrążeń znowu zaczął padać deszcz. Na mokrej nawierzchni walkę toczyli Felipe Massa i Fernando Alonso. Hiszpanowi udało się pokonać Brazylijczyka mimo, iż kilka okrążeń wcześniej Messa miał dużą przewagę.

Dzięki zwycięstwu Fernando Alonso zmniejszył różnice w punktach do Lewisa Hamiltona z 12 do 2 pkt. Felipe Massa w punktacji generalnej wyprzedził Kimiego Raikkonena. Kubica nadal zajmuje szóste miejsce. Natomiast team BMW Sauber utrzymał się na trzecim miejscu w klasyfikacji konstruktorów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]