2007-07-21: Europejska konkurencja dla Google

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 21 lipca 2007
Googleplexwelcomesign.jpg

Niemcy otrzymały zgodę od Unii Europejskiej na przeznaczenie 120 milionów euro do 2011 roku na badania nad technologiami wyszukiwania informacji w Internecie. W ten sposób ma powstać europejski odpowiednik, a może i konkurencja dla amerykańskiego Google.

Projekt ma mieć nazwę "THESEUS" i ma na celu:

  • stworzenie wyszukiwarki internetowej nowej generacji
  • stworzenie odpowiednich narzędzi translatorskich wraz z nowoczesnymi przyrządami do identyfikacji i indeksowania obrazów, dźwięków i tekstów

Jak podano w komunikacie Komisji Europejskiej badania mają skupiać się głównie na rozwoju technologii semantycznych, których zadaniem będzie identyfikacja znaczenia zawartości i przyporządkowania jej do właściwego kontekstu. Może mieć to zastosowanie m.in. w cyfrowych bibliotekach.

Środki finansowe zostaną na początku przelane na konta wielkich firm niemieckich: Empolis (spółka należąca do Bertelsmanna), SAP, Siemens, Deutsche Thomson. Następnie w kolejności czekają przedsiębiorstwa średnie i małe.

Plany rozwoju technologicznego ma również Francja. Jej projekt o nazwie "QUAERO" (łac. szukam) ma być kosztować 90 milionów euro i koncentrować się na sprzedaży narzędzi stacjom telewizyjnym, studiom filmowym i innym podmiotom zajmującymi się treściami audiowizualnymi.

Źródła[edytuj]

Wikimedia Commons Zobacz galerię zdjęć w Wikimedia Commons: Google