2007-07-21: Europejska konkurencja dla Google

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 21 lipca 2007

Niemcy otrzymały zgodę od Unii Europejskiej na przeznaczenie 120 milionów euro do 2011 roku na badania nad technologiami wyszukiwania informacji w Internecie. W ten sposób ma powstać europejski odpowiednik, a może i konkurencja dla amerykańskiego Google.

Projekt ma mieć nazwę "THESEUS" i ma na celu:

  • stworzenie wyszukiwarki internetowej nowej generacji
  • stworzenie odpowiednich narzędzi translatorskich wraz z nowoczesnymi przyrządami do identyfikacji i indeksowania obrazów, dźwięków i tekstów

Jak podano w komunikacie Komisji Europejskiej badania mają skupiać się głównie na rozwoju technologii semantycznych, których zadaniem będzie identyfikacja znaczenia zawartości i przyporządkowania jej do właściwego kontekstu. Może mieć to zastosowanie m.in. w cyfrowych bibliotekach.

Środki finansowe zostaną na początku przelane na konta wielkich firm niemieckich: Empolis (spółka należąca do Bertelsmanna), SAP, Siemens, Deutsche Thomson. Następnie w kolejności czekają przedsiębiorstwa średnie i małe.

Plany rozwoju technologicznego ma również Francja. Jej projekt o nazwie "QUAERO" (łac. szukam) ma być kosztować 90 milionów euro i koncentrować się na sprzedaży narzędzi stacjom telewizyjnym, studiom filmowym i innym podmiotom zajmującymi się treściami audiowizualnymi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Google