Przejdź do zawartości

2007-07-21: Do Bułgarii i Rumunii bez „zielonej karty”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 21 lipca 2007

Od 1 sierpnia nie trzeba już mieć tzw. “zielonej karty” wybierając się w podróż własnym samochodem na teren Bułgarii i Rumunii.

Taką informację podało Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), wyjaśniając, iż według decyzji Komisji Europejskiej z dnia 10 lipca “od 1 sierpnia 2007 roku zmienia się stan prawny w zakresie kontroli posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów w ruchu międzynarodowym na terytorium Bułgarii i Rumunii”. Wynika to z faktu, iż oba kraje przystąpiły do UE w styczniu bieżącego roku.

Polski kierowca jest zobowiązany posiadać tablice rejestracyjne oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC wykupione w kraju, aby wjechać na terytorium nowo przyjętych krajów. Nie musi legitymować się już międzynarodowym certyfikatem ubezpieczenia OC.

“Zielona karta”, czyli ubezpieczenie OC kierowców w ruchu zagranicznym, obowiązuje przy wyjazdach m.in. do Rosji, Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Mołdawii, Serbii, Turcji i Ukrainy. Dokument taki chroni posiadacza lub kierującego pojazdem przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim poza granicami Polski.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]