2007-07-20: Tybet: krwawe walki o lecznicze grzyby

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 20 lipca 2007
Położenie prowincji Syczuan
Elaphocordyceps ophioglossoides 02.jpg

Niezależne źródła informują o krwawych walkach między zwaśnionymi grupami mieszkańców Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze prowincji Syczuan (ChRL) o dostęp do terenów, na których zbierają oni jarca gumbu (łac. Cordyceps sinensis), osiągające wysoką cenę grzyby gąsienicowe, którym medycyna chińska przypisuje właściwości lecznicze.

13 lipca ponad pięciuset Tybetańczyków zebrało się przed siedzibą władz lokalnych w Dabpie, domagając się precyzyjnego wyznaczenia granic między okręgami, z których pochodzą różne grupy zbieraczy.

Urzędnicy nie interweniowali ani nie mediowali, co doprowadziło do zaognienia konfliktu i wybuchu regularnych walk na pobliskim moście między grupami z okręgów Rongtrag i Sumdo. Strzelano z karabinów i użyto granatów - według hongkońskiego Information Center for Human Rights and Democracy zginęło sześć osób, a ponad sto odniosło rany.

Funkcjonariuszka policji z Dabpy, która odmówiła podania nazwiska, potwierdziła w rozmowie z zagranicznymi dziennikarzami, że doszło do walk. Według niej wciąż nie udało się ustalić dokładnej liczby ofiar.

Lokalni przywódcy tybetańscy winią za eskalację konfliktu urzędników, którzy nic nie zrobili w związku z apelami o wyznaczenie dokładnych granic i nie wyszli do tłumu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]