Przejdź do zawartości

2007-07-20: Praca dla Białorusinów, Rosjan i Ukraińców bez specjalnych zezwoleń

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 lipca 2007

Od piątku 20 lipca obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy będą mogli czasowo pracować w Polsce bez specjalnych zezwoleń a jedynie na podstawie wizy turystycznej i oświadczenia polskiego pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, rejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.

Dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy będą mogli pracować w naszym kraju dwa razy w roku, po trzy miesiące, we wszystkich sektorach gospodarki.

"Pracodawcy ze wszystkich działów gospodarki zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników, poczynając od sektora rolniczego - do zbiorów owoców, przez budownictwo - budowa dróg, mieszkań, obiektów sportowych na Euro 2012, po zapotrzebowanie na inżynierów, informatyków czy pracowników sektora medycznego. Łącznie braki sięgają kilkuset tysięcy pracowników, połowa deficytu dotyczy Warszawy i Mazowsza" - stwierdził Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w MPiPS.

Zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu polski pracodawca będzie mógł zgłosić w ambasadach wyżej wymienionych państw.

Znowelizowane rozporządzenie będzie obowiązywać do końca 2009 roku.

Wiceminister Kuberski zaznaczył na konferencji prasowej, że to dopiero początek zmian. "Chcemy, by w przyszłości jeszcze bardziej zostały uproszczone procedury, związane z zatrudnianiem cudzoziemców zza wschodniej granicy. Na Ukrainie planujemy umieszczać oferty w tamtejszych urzędach pracy, przeprowadzimy też akcję informacyjną, poświęconą możliwościom i warunkom pracy w Polsce" - powiedział.

Źródła[edytuj | edytuj kod]