2007-07-20: KE: akcyza od rejestracji samochodu sprzeczna z dyrektywą UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 20 lipca 2007
Fiat Scudo MTP07.jpg

Akcyza od rejestracji samochodu jest wliczana do podstawy podatku VAT. To narusza dyrektywę VAT obowiązującą w UE. Komisja Europejska już zareagowała i dała nam dwa miesiące na zmianę przepisów w tym zakresie.

"Komisja Europejska wezwała na początku lipca Polskę i Portugalię do zmiany przepisów dotyczących wliczania kwoty podatków rejestracyjnych do podstawy opodatkowania VAT przy sprzedaży samochodów. Interpretacja przepisów wskazuje, że polska opłata rejestracyjna to nic innego, jak płacona przy pierwszej rejestracji samochodu na terenie kraju akcyza, czyli dziś w zależności od pojemności silnika 3,1% lub 13,6%. Kłopot z tą akcyzą polega na tym - na co zwraca uwagę właśnie Komisja Europejska - że zwiększa ona podstawę opodatkowania VAT" - poinformowała Gazeta Prawna.

Łukasz Karpiesiuk, doradca podatkowy współpracujący z Baker&McKenzie, wyjaśnił, że "Komisja zarzuca Polsce i Portugalii, że wliczanie podatków rejestracyjnych od samochodów do podstawy opodatkowania VAT narusza Dyrektywę VAT, bowiem dostawca ponosi opłaty rejestracyjne w imieniu i na rzecz klienta, a zatem nie jest to element jego wynagrodzenia za dostawę samochodu, który należałoby opodatkować VAT".

Źródła[edytuj]