2007-07-19: Rosyjska i ukraińska wódka na polskim rynku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 19 lipca 2007


Producenci wódki z Rosji i Ukrainy planują ekspansję w Polsce. Chcą wykorzystać dynamikę rynku i rosnące zainteresowanie Polaków importowanymi alkoholami - napisała „Rzeczpospolita”.

Do podboju polskiego rynku przygotowuje się najlepiej sprzedająca się rosyjska wódka klasy premium Parliament Vodka. Wczoraj notowana na giełdach w Warszawie i Nowym Jorku firma Central European Distribution Corporation podpisała list intencyjny w sprawie nabycia praw do tej marki.

Prezes firmy William Carey powiedział „Rzeczpospolitej”, że rozważane jest wprowadzenie rosyjskiej wódki do swojej oferty w Polsce i na Węgrzech. Wejście do polskich sklepów nie byłoby trudne, ponieważ CEDC - do której należą marki Soplica, Bols i Żubrówka - jest największym producentem i dystrybutorem mocnych alkoholi w Polsce. Firma kontroluje dziś prawie jedną trzecią polskiego rynku.

Spółka rozmawia także z firmą Soyuz-Victan, czołowym producentem wódki na Ukrainie i w Rosji. Możliwa jest dystrybucja produktów tej firmy w Polsce. Soyuz-Victan jest szóstą pod względem popularności marką wódki na świecie.

Rosyjska marka, którą zamierza przejąć CEDC, to kolejna wódka ze Wschodu odbierająca udziały w polskim rynku alkoholom. W lutym ukraińska firma Nemiroff przejęła spółkę Legro z Zabrza, która przez prawie rok importowała do Polski jej produkty. Nemiroff wprowadził już swoje wódki do dużych sieci handlowych. Teraz wchodzi na stacje benzynowe.

Barierą we wprowadzaniu nowych marek do Polski jest zakaz reklamy mocnych alkoholi w naszym kraju - zaznaczyła „Rzeczpospolita”.

Źródła[edytuj]