2007-07-19: ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków o finansowanie producentów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 19 lipca 2007

Na finansowanie grup producenckich w latach 2007- 2013 przewidziano 140 mln euro (518 mln zł), w tym 105 mln euro (388 mln zł) z UE. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków na ten cel - powiedział we wtorek wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Pomoc finansowa będzie realizowana w formie rocznych płatności w pierwszych pięciu latach od wpisu grupy do rejestru. Realizacja wniosków będzie możliwa dopiero po zatwierdzeniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przez Komisję Europejską.

Wielkość pomocy zależna jest od wielkości sprzedaży. W pierwszych dwóch latach wynosi ona 5%, w trzecim 4%, w czwartym 3% i w piątym 2% wartości produkcji sprzedanej (do sumy 1 mln euro). Jeśli obroty przekraczają 1 mln euro dofinansowanie wynosi o połowę mniej. Przy czym nie może ono w pierwszych dwóch latach przekraczać 100 tys. euro.

Obecny na konferencji wiceministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego stwierdził, że jeszcze korzystniejsze jest wsparcie dla producentów owoców i warzyw, gdzie dofinansowanie wynosi dwa razy więcej niż dla innych grup producenckich, np. w pierwszych dwóch latach wynosi ono w 10% od wartości produkcji sprzedanej.

Ardanowski dodał, że w przypadku dużego zainteresowania tworzeniem grup producenckich, możliwe będzie przesunięcie środków z innych działań w ramach PROW na ten cel.

Zdaniem Henryka Kowalczyka, powstawanie grup producenckich zostało znacznie ułatwione dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym w 2005 r., gdzie praktycznie zniesiony został podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek od nieruchomości.

Od 2006 r. roku można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania tworzeniem takich grup. Obecnie w Polsce są 202 grupy producentów rolnych. Najwięcej jest ich w województwach:

  • wielkopolskim
  • kujawsko-pomorskim
  • dolnośląskim

Najwięcej rolników jest skupionych w grupach zajmujących się produkcją:

  • tytoniu (ponad 13 tys., gdyż dofinansowanie tej produkcji odbywa się właśnie poprzez grupy producenckie)
  • trzody chlewnej
  • mleka
  • zbóż i roślin oleistych

Źródła[edytuj]