2007-07-18: Umowa ws. tarczy będzie negocjowana przez wiele miesięcy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 lipca 2007

Lech Kaczyński przebywający w Kalifornii we wtorek po południu miejscowego czasu (ok. północy czasu polskiego) poinformował, że umowa dotycząca umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej na polskim terytorium będzie negocjowana jeszcze przez wiele miesięcy. Zaznaczył, że stwierdzenie, iż w Waszyngtonie została już zawarta umowa w sprawie tarczy, jest nieprawdziwe.

„Tarcza antyrakietowa - jeżeli do niej dojdzie, bo wczorajsze stwierdzenie, że tutaj już została zawarta umowa jest nieprawdziwe, nie ma umowy i ona będzie jeszcze przez miesiące negocjowana” - mówił. Dodał, że „trzeba mówić o wielu miesiącach”.

Prezydent stwierdził, że bezpieczeństwo Polski jest raczej związane z kwestią obecności w misjach stabilizacyjnych, np. w Iraku i Afganistanie, niż z negocjacjami w sprawie tarczy.

Lech Kaczyński poinformował też, że zaprosił prezydenta Georga Busha do Polski w 2008 roku. Podczas wizyty w Kalifornii, polski prezydent powiedział dziennikarzom, że rozmawiał na ten temat z prezydentem Bushem jeszcze w Juracie.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Paweł Zalewski, członek Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że negocjacje z USA są owocne i widać, iż George W. Bush traktuje Polskę jako poważnego partnera. Świadczyć ma o tym już drugie zorganizowane w krótkim czasie spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych.

Zalewski stwierdził również, że Amerykanie zmieniają swój stosunek wobec polskich postulatów. "Słuchają naszych argumentów za tym, że system antyrakietowy powinien bronić również kraje Unii Europejskiej. Dostrzegają również potrzebę zapewnienia nam lepszej ochrony przeciw-powietrznej" - powiedział podczas konferencji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]