2007-07-18: Brytyjska obrona powietrzna zawróciła rosyjskie samoloty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 18 lipca 2007

Dwa rosyjskie bombowce TU-95 z bazy w Murmańsku skierowały się dzisiaj wprost nad Wielką Brytanię, zamierzając wkroczyć do jej strefy powietrznej. Samoloty takie przystosowane są do przenoszenia pocisków nuklearnych - każdy z nich jest w stanie przewieźć 8 sztuk takiej broni. Bombowce najpierw były śledzone radarowo, następnie zmuszone zostały do konfrontacji z dywizjonem angielskich sił szybkiego reagowania wspomożonym norweskimi myśliwcami F-16.

Jak podaje „The Times”, intruzi zrezygnowali z naruszenia brytyjskiej strefy powietrznej, gdy zachodnie siły zbliżyły się na odległość umożliwiającą skuteczne oddanie strzału.

Sprawa jest dosyć zaskakująca, pojawia się wiele znaków zapytania. Co rosyjskie samoloty robiły w pobliżu brytyjskiego terytorium powietrznego, dlaczego zamierzały bez zezwolenia wedrzeć się na nie i jaki był tego cel? Brytyjscy komentatorzy mówią o powrocie do czasów „zimnej wojny” i prowokowaniu NATO przez stronę rosyjską.

Rzecznik rosyjskich sił powietrznych twierdził, że nie wie nic o żadnych samolotach wysłanych nad brytyjską strefę powietrzną i oskarża Wielką Brytanię o dokonanie prowokacji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]