Przejdź do zawartości

2007-07-14: Kampania „Oryginalność pod ochroną” ma już dwa lata

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 lipca 2007

W resorcie rolnictwa odbyło się podsumowanie dotychczasowej działalności kampanii “Oryginalność pod ochroną”, która ma już dwa lata.

Kampanię prowadzoną od października 2005 roku do czerwca 2007 roku zorganizowały: Ministerstwo Rolnictwa i Agencja Rynku Rolnego, a połowę jej kosztów pokryła Unia Europejska. Celem kampanii było przekazanie informacji producentom regionalnej i tradycyjnej żywności o możliwości ochrony i wyróżniania nazw wyjątkowej żywności na obszarze całej Unii Europejskiej.

Na początku akcji zgłoszono 9 produktów, teraz kampania patronuje już 32 oryginalnym towarom polskim. W ten sposób producenci krajowi mogą zaakcentować swoją obecność na rynku europejskim i podkreślić specjały wytwarzane według starych, sprawdzonych receptur. Oprócz tego jest to pewien rodzaj patentu, gdyż zgłoszone i zaakceptowane produkty otrzymują specjalne oznaczenia takie jak Certyfikat Chronionej Nazwy Pochodzenia, Chronionego Oznaczenia Geograficznego i Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności.

"Nadanie produktowi jednego z wymienionych certyfikatów wiąże się z objęciem nazwy produktu ochroną prawną. Produkty oznaczone jednym z trzech wymienionych certyfikatów od lat cieszą się również ogromnym uznaniem konsumentów w UE, mimo iż sprzedawane są one nawet po kilkakrotnie wyższych od standardowych cenach" - informuje resort rolnictwa dodając, iż “nadanie produktowi oznaczenia gwarantuje mu ochronę prawną przed próbą fałszowania bądź podszywania się pod zarejestrowaną nazwę (...) Jednak unijne oznaczenia nie są tożsame z ochroną patentową. (...) Ochronie podlega jego nazwa w połączeniu ze specyficzną recepturą, gwarantującą wyjątkowy smak”.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]