Przejdź do zawartości

2007-07-14: Duńska żywność najdroższa w UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 lipca 2007

Spośród krajów Unii Europejskiej codzienne produkty spożywcze najdroższe są w Danii. Według najnowszego raportu Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego) ceny żywności w Danii są o 42% wyższe od średniej europejskiej.

Badania objęły 37 państw w Europie: 27 należących do UE, 3 kandydatów do UE: Macedonię, Chorwację i Turcję, 3 kraje EFTA: Islandię, Norwegię i Szwajcarię oraz 4 państwa zachodniej części półwyspu Bałkańskiego: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Czarnogórę. Porównano ceny aż 500 różnych towarów. Ogólne poziomy cen wahają się między prawie 70% wskaźnikiem w Norwegii a nieco niższym niż 40% w Macedonii i Bułgarii.

ceny żywności (bez alkoholu) w krajach UE
najwyższe najniższe
  1. Dania
  2. Irlandia
  3. Finlandia
  4. Szwecja
  1. Bułgaria
  2. Litwa
  3. Polska
  4. Słowacja

Ceny żywności w najdroższym kraju (Danii) są aż 2,5 raza wyższe, niż w najtańszym (Bułgarii). Alkohol najdroższy jest w Irlandii, a wyroby tytoniowe w Wielkiej Brytanii.

Do najdroższych państw europejskich, poza Danią, należą: Irlandia, Finlandia i Szwecja. Z kolei najtaniej można zaopatrzyć się w podstawowe produkty we wspomnianej już Bułgarii, na Litwie, Słowacji i w Polsce.

Analizując raport Eurostatu można zauważyć, iż wysokie ceny przeważają w krajach „starej” Unii. Jedynie Cypr wyłamuje się od tej zasady ze wskaźnikiem 107%, wysoko ceniąc jajka, sery i mleko. Te produkty są z kolei najtańsze w Polsce.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]