Przejdź do zawartości

2007-07-13: Wizyta Prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Klausa w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 lipca 2007
Powitanie Vaclava Klausa w Pałacu Prezydenckim

10 lipca 2007 roku przyjechał do Polski Prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus. Po oficjalnym powitaniu Prezydent Lech Kaczyński wręczył mu Order Orła Białego za zasługi dla rozwoju stosunków między Polską a Czechami. Podczas ceremonii Lech Kaczyński powiedział:

„Polska nie ma wyższego orderu. To pierwszy order w historii Polski. Może pojawił się nieco później niż order Podwiązki Brytyjskiej, ale też ma już ponad 300 lat. Odznaczając w ten sposób Pana Prezydenta Vaclava Klausa działałem z pełnym poczuciem, że ten order idzie w ręce wysoce zasłużone dla naszego kraju. Mogę powiedzieć, że dzisiaj nasze stosunki z Republiką Czeską dadzą się porównać tylko i wyłącznie ze stosunkami z Republiką Litewską, przy czym pomiędzy Republiką Litewską, którą szanujemy, i z którą mamy wiele historycznych związków a Republiką Czeską istnieje pewna różnica wielkości. Szczególnie cenimy sobie współpracę w ramach Unii Europejskiej, wzajemną lojalność w wielu sprawach, o którą nie zawsze jest łatwo. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie byłoby tego wszystkiego, bez udziału Pana Prezydenta Vaclava Klausa, którego pozycja w Republice Czeskiej daleko przekracza ramy konstytucji. Jeden to jeszcze dowód, że oczywiście prawo ma olbrzymie znaczenie, ale w polityce jeszcze większe znaczenie ma osobowość, więc jeszcze raz gratuluję.”

Wizyta Prezydenta Czech w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

Maria Kaczyńska i Livia Klausova w Pałacu w Wilanowie

[edytuj | edytuj kod]

10 lipca Maria Kaczyńska i Livia Klausova (małżonka Prezydenta Czech) razem z Eleonórą Kopecką (małżonka Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie) oraz Renatą Goreckią (dyrektor Czeskiego Centrum) złożyły wizytę w Pałacu w Wilanowie. Zwiedziły obiekt oraz obejrzały wystawę pt. „Wazy greckie z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego”. Następnie wysłuchały koncertu muzyki poważnej w Oranżerii w wykonaniu Anny Kutkowskiej-Kass (śpiew) i p. Roberta Morawskiego (fortepian).

Źródła

[edytuj | edytuj kod]