Przejdź do zawartości

2007-07-13: Projekt SLD o obniżeniu stawki VAT wpłynął do Sejmu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 lipca 2007


Sojusz Lewicy Demokratycznej chce obniżenia podstawowej stawki VAT z 22% do 19%. Projekt wpłynął właśnie do Sejmu.

Od tego projektu partia Wojciecha Olejniczka rozpoczyna przygotowania do kampanii przedwyborczej.

"Rząd Leszka Millera obniżył stawkę podatku dochodowego od firm z 27% do 19%, co zwiększyło wpływy budżetowe i przyczyniło się do wzrostu gospodarczego. Teraz nadszedł czas redukcji podstawowej stawki VAT. Dzięki temu spadną ceny towarów i usług oraz zmniejszy się szara strefa. Budżet państwa na tym zyska" - powiedział Stanisław Stec, poseł SLD pilotujący projekt.

SLD szacuje, że ewentualna obniżka uszczupliłaby dochody budżetu o 7,5 mld zł rocznie. "Zostałoby to jednak zrekompensowane przez ograniczenie procederu unikania ewidencji sprzedaży towarów i usług, dzięki czemu budżet zyskałby około 5 mld zł rocznie. Zwiększyłaby się także liczba podatników VAT, co dałoby dodatkowe 2 mld zł rocznie" - uważa poseł SLD.

Przedsiębiorcy popierają pomysł. "Nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby nadal utrzymywać tak wysoką stawkę podstawową. Obniżka spowodowałaby wzrost popytu, a co za tym idzie - także wpływów z VAT, wynikających ze wzrostu sprzedaży. Niższe ceny wynikające z obniżenia stawek zmniejszyłyby skłonność do unikania ewidencji sprzedaży" - powiedział Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]