2007-07-12: Ustawa o WOH niezgodna z prawem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 12 lipca 2007
Supermarket

Reprezentant Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), Andrzej Faliński, poinformował, iż ustawę dotyczącą wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH) należy poddać kontroli Trybunałowi Konstytucyjnemu (TK) i Komisji Europejskiej (KE).

Ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych została podpisana przez prezydenta 9 lipca, tak podaje oficjalny komunikat Kancelarii Prezydenta.

Według Falińskiego z POHiD "ustawa jest niezgodna zarówno z prawem unijnym, jak i z konstytucją. Dlatego podpisanie jej przez prezydenta to fakt zasmucający". Stwierdził również, że organizacja odwoła się do odpowiednich organów, aby wskazać nieprawidłowości.

Według nowej ustawy zgoda gminy jest konieczna w przypadku sklepu o powierzchni sprzedaży od 400 do 2 tys. m². Jeżeli taki metraż zostanie przekroczony należy zgłosić się do gminy lub sejmiku wojewódzkiego, aby otrzymać zezwolenie. Powierzchnie do 400 m² nie wymagają wspomnianych procedur administracyjnych.

"Ustawa godzi zarówno w rozwój całego sektora handlu, który tworzy 18 proc. PKB, oraz w rozwój rynku pracy. Mnoży też procedury biurokratyczne i wymagane pozwolenia, przez co znacznie zwiększa też zagrożenie korupcją" - stwierdził Faliński, podkreślając, iż pewne niezgodności prawne zgłaszał już wcześniej Komitet Integracji Europejskiej, jak również Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Źródła[edytuj]