2007-07-12: Trwają przygotowania do startu promu Endeavour

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 12 lipca 2007
Emblemat misji STS-118
Emblemat misji STS-118
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
misji STS-118
Stacja ISS po dostarczeniu misji STS-118 (Struktura kratownicowa ITS S5 Truss dorysowana komputerowo)
Siedmioosobowa załoga promu Endeavour
Prom ustawiony na wyrzutni 39A

Trwają przygotowania do startu promu kosmicznego Endeavour. NASA ogłosiła, że start jest planowany na 7 sierpnia. Prom ma wyruszyć z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego.

Wahadłowiec jest już ustawiony na wyrzutni 39-A.

Głównym celem misji wahadłowca Endeavour będzie dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) struktury kratownicowej ITS S5 Truss oraz kilku ton zapasów.

Dodatkowo siedmioosobowa załoga, pod dowództwem Scotta J. Kelly'ego, ma też naprawić żyroskopy stacji, które odpowiednio ustawiają ją w stronę Słońca i Ziemi.

Najważniejsze są testy urządzenia do kosmicznego tankowania. Dzięki temu prom będzie mógł zostać w kosmosie trzy dni dłużej, bo energię, wodę i tlen zatankuje na ISS.

Załoga się cieszy, bo pierwszy raz od pięciu lat Endeavour leci w kosmos. Prom przeszedł remont generalny, wymieniono okna, dostał nową warstwę ochrony termicznej, wszystkie filtry i uszczelki. Technicy sprawdzili też, czy nie ma rdzy. Ostatni raz Endeavour poleciał w kosmos 23 listopada 2002 roku w misji STS-113.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wahadłowiec wystartuje z przylądka Canaveral na Florydzie w przyszłym miesiącu.

Do 2010 r. zakończona zostanie budowa stacji ISS rozpoczęta w 1998 roku. Po ukończeniu stacji wahadłowce zostaną wycofane z użytku. W 2014 r. zastąpią je pojazdy Orion, którymi NASA chce też polecieć na Księżyc i Marsa.

Do ukończenia budowy ISS brakuje jeszcze co najmniej 12 lotów wahadłowców. NASA planuje ukończyć konstrukcję bazy ISS zanim w 2010 r. trzy amerykańskie promy kosmiczne zostaną wycofane z użycia. Część komponentów stacji kosmicznej ISS jest zaprojektowana tak, że transportować mogą je jedynie aktualnie eksploatowane wahadłowce.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misja STS-118


Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]

  • [1] – CNN, 12 lipca 2007