2007-07-12: Karta praw konsumentów w dziedzinie energii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 12 lipca 2007
POL slupy energetyczne.JPG

1 lipca nastąpiło uwolnienie rynku energii i gazu w Unii Europejskiej. Wprowadzono przepisy dotyczące liberalizacji rynków gazu i energii, co niesie za sobą wolny wybór dostawcy przez konsumenta.

Dania, Wielka Brytania i Hiszpania to przykładowe państwa europejskie, które już od pewnego czasu wprowadziły przepisy pozwalające na wybór dostawcy. Polska wraz z Francją, Słowacją i Litwą otrzymały takie prawo dopiero teraz.

Aby dowiedzieć się więcej o prawach przy wyborze dostawcy energii i gazu w Polsce, stworzono kampanię „You Choose”. Na stronie internetowej podawane są na bieżąco wydarzenia i wiadomości dotyczące energetyki w Unii Europejskiej, jak również stworzono tzw. Kartę praw konsumentów w dziedzinie energii.

„Obywatele oczekują, że wraz z otwarciem rynków energii i poszerzeniem oferty UE będzie chronić prawa konsumentów” - stwierdził komisarz ds. energii Andris Piebalgs na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z europejską komisarz ds. ochrony konsumentów Megleną Kunewą. W pracach nad poprawkami w Karcie biorą udział organizacje konsumentów, urzędy regulacji energetyki oraz przedstawiciele sektorów energii elektrycznej i gazu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Karta praw konsumentów zostanie ostatecznie zamknięta w grudniu tego roku i będzie regulować prawo do bezpieczeństwa dostaw, prawo do bezpłatnej zmiany dostawcy oraz prawo dostępu do przejrzystych informacji na temat cen i stawek.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]