2007-07-11: Vattenfall skrytykowany przez niemieckich urzędników

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Elektrownia jądrowa Brunsbüttel, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn
Elektrownie jądrowe na terenie Niemiec
środa, 11 lipca 2007

Władze niemieckie skrytykowały szwedzki koncern energetyczny Vattenfall Europe za kilkudniową zwłokę w zgłoszeniu problemów w elektrowni jądrowej w północnych Niemczech. Elektrownia w Brunsbüttel musiała zostać czasowo wyłączona 28 czerwca z powodu przeciążenia.

Koncern, owszem, poinformował o wyłączeniu, ale nie zgłosił problemów, które wystąpiły dwa dni później, po restartowaniu reaktora. Minister kraju związkowego odpowiedzialny na nadzór nad elektrowniami wysłał 1 lipca zapytanie do elektrowni, czy operacja ponownego włączenia reaktora przebiegła bezproblemowo, ale nie został poinformowany o żadnych nieprawidłowościach.

Dopiero 6 lipca Vattenfall poinformował ministerstwo, że podczas restartowania reaktora dwukrotnie wyłączał się układ oczyszczania wody chłodzącej reaktor jądrowy.

Vattenfall został też oskarżony o niezłożenie pełnych wyjaśnień dotyczących pożaru z 28 czerwca w innej elektrowni jądrowej, Krümmel, w Geesthacht. Również w Szlezwiku-Holsztynie. Miał on miejsce kilka godzin po wyłączeniu elektrowni Brunsbüttel. W wyniku zwarcia elektrycznego doszło do zapalenia się chłodziwa w transformatorze. Początkowo twierdzono, że pożar był odizolowany od reaktora, ale minister powiedział, że płomienie dosięgnęły obudowy bezpieczeństwa reaktora.

Rzecznik Vattenfalla odrzuca oskarżenia i podkreśla, że "od samego początku w pełni informują opinię publiczną i władzę".

Niemiecki oddział organizacji Friends of the Earth domaga się natychmiastowego zamknięcia obu elektrowni, a ekolodzy z Partii Zielonych chcą, aby Vattenfallowi odebrać licencję na zarządzanie elektrowniami w Niemczech.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • AFP – Energy Company Under Fire For Covering Up Nuclear Plant Problem – Energy Daily, 11 lipca 2007