2007-07-11: Przełom w produkcji biodiesela?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paliwo biodisel otrzymane z soi
środa, 11 lipca 2007
Technika
N icon technology.png

Nowy katalizator w formie nanokulek ma szansę zmienić oblicze produkcji paliw typu biodiesel.

Victor Lin, profesor chemii na Uniwersytecie Stanowym w Iowa wynalazł katalizator reagujący z tłuszczami roślinnymi i zwierzęcymi oraz metanolem i tworzący paliwo. Czteroletnie badania nad nim prowadził w ramach programu badawczego amerykańskich departamentów energii i agrokultury, we współpracy z firmą Mohr Davidow Ventures i Catilin Inc., mająca zająć się budową pilotażowej fabryki i promocją produktu.

Zasadniczym przełomem, jaki może wprowadzić nowa technologia, jest wyeliminowanie z cyklu produkcyjnego metanolanu sodu - toksycznego, korozyjnego i palnego katalizatora. Eliminacja tej substancji pozwala na uproszczenie całego cyklu wytwarzania paliwa. Nanokulki, w odróżnieniu od płynnego metanolanu sodu, są ciałem stałym, a to pozwala na łatwiejsze posługiwanie się nimi, odzyskanie po użyciu i ponowne wykorzystanie.

Nowy katalizator umożliwi tańszą i szybszą produkcją mniej toksycznego paliwa i produktów opartych o glicerol. Co równie ważne, nie wymaga on poważnych zmian w zakładach produkcyjnych.

Lin stawia sobie teraz za cel, aby w ciągu najbliższych 18 miesięcy móc wytworzyć wystarczającą ilość nanokulek katalizatora do rozpoczęcia pilotażowej produkcji biodiesla z ich udziałem, w ilości około 300 galonów dziennie.

Źródła[edytuj]