2007-07-11: Pielęgniarki przestały głodować

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 lipca 2007

Ostatnia z głodujących pielęgniarek wycieńczona trafiła do szpitala. Głodówka została zaprzestana. „Protesty głodowe w tym kraju nie mają sensu. Na rządzących nie robi wrażenia, czy ktoś umrze” - mówią pielęgniarki z "białego miasteczka".

„Białe miasteczko” jednak pozostanie. Planują także inne formy protestu. Liczą, że będą się do nich przyłączać inne grupy zawodowe. Głodówka protestujących pod kancelarią premiera pielęgniarek trwała blisko dwa tygodnie.

Protesty trwają również w wielu szpitalach w kraju. Pielęgniarki i sanitariusze ze szpitala psychiatrycznego w Jarosławiu nie zgadzają się z polityką płacową dyrekcji. Nowy dyrektor zdołał uzyskać w Narodowym Funduszu Zdrowia 700 tysięcy złotych na podwyżki, ale przyznał je tylko lekarzom. Jeśli dzisiaj nie będzie porozumienia z dyrekcją, personel szpitala zamierza wziąć urlop na żądanie. A to może oznaczać ewakuację pacjentów.

Strajki pracowników służby zdrowia trwają od 21 maja. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że obecnie protestuje 217 spośród 787 polskich szpitali. Strajk objął 14 województw.

Protesty trwają także na prowincji i mogą zagrażać zdrowiu pacjentów. W szpitalu psychiatrycznym w Jarosławiu głoduje 30 pielęgniarek i sanitariuszy. Protestują przeciw decyzji dyrektora szpitala, który dał podwyżki jedynie lekarzom. Chorym grozi ewakuacja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]