Przejdź do zawartości

2007-07-11: Etiopia: odkryto szkielety sprzed 4 mln lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Znalezione skamieniałości "Lucy"
środa, 11 lipca 2007


W Etiopii odkryto fragmenty hominidów czyli przodków człowieka sprzed 3,5-3,8 mln lat. Znaleziono szczątki kilku szczęk i jeden prawie kompletny szkielet, które należą do istot żyjących pomiędzy Australopithecus afarensis a Australopithecus anamensis.

Badania prowadzone są przez grupę naukowców z Cleveland University w Stanach Zjednoczonych. Pracowali oni w północnej Etiopii przez ostatni rok a obecnie poszerzyli swoje poszukiwania o inne regiony kraju.

Odkrycia dokonano na pustyni Afar w Woranso-Mille. Miejsce znajduje się ok. 230 km na północny-wschód od Addis Abeby, stolicy Etiopii. W 1974 roku znaleziono niedaleko "Lucy" - jeden z najbardziej znanych szkieletów Australopithecus afarensis, zachowany w ok. 40%.

"To wielkie odkrycie, które może wypełnić lukę w naszej wiedzy na temat ewolucji człowieka" - powiedział Yohannes Haile-Selassie, jeden z naukowców prowadzących badania. Podkreślił, że znalezione fragmenty szkieletu pochodzą z okresu, który nie jest jeszcze poznany w badaniach dotyczących ewolucji człowieka. Rejon w którym prowadzone są badania skrywa wiele szczątków z tamtego okresu prehistorii m.in. kości małp, antylop i dzikich świń, co może świadczyć, że wówczas tereny były tam zieleńsze i porośnięte lasem a nie pustynne jak teraz.

W 2006 roku znaleziono tam skamieniałości sprzed 4,1 mln lat.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]