2007-07-11: 622 tys. zł kary za zmowę cenową dla Röben Ceramika Budowlana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 11 lipca 2007

622 tys. zł kary zapłaci Röben Ceramika Budowlana za zmowę cenową z dwudziestoma firmami sprzedającymi materiały budowlane – podało do wiadomości biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Według prezesa UOKiK, Röben - producent dachówek ceramicznych był inicjatorem "nielegalnego porozumienia", a "bezprawna praktyka" trwała kilka miesięcy.

Spółka ustaliła z odbiorcami hurtowymi warunki promocji na dachówkę miedzianą Röben. W zamian za sprzedaż produktu w określonej cenie (27,49 zł/m²) dystrybutorzy otrzymywali rabat do 40%. Promocja miała obowiązywać od lipca do końca września 2005 roku lub do wyczerpania zapasów.

"Jednocześnie spółka w przesłanej propozycji zwróciła się do hurtowników o akceptację warunków w niej zawartych. Brak zgody na udział w promocji lub sprzedaż w innej, niż ustalona, cenie mógł skutkować wstrzymaniem dostawy. W rzeczywistości koszty zawartego niezgodnie z prawem porozumienia ponieśli wszyscy uczestnicy rynku. Sprzedawcy zostali pozbawieni zdolności do kształtowania cen sprzedawanych produktów, a konsumenci wyboru najtańszego produktu" - napisano komunikacie UOKiK.

Zawarte porozumienie w rzeczywistości oznaczało ustalenie sztywnej ceny detalicznej dachówki, sądzi prezes UOKiK.

Urząd zdecydował, że dystrybutorzy sprzedający materiały budowlane nie będą ukarani. Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcom przysługuje prawo odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zarząd Röben poinformował, że firma będzie się odwoływać od decyzji UOKiK.

Źródła[edytuj]