2007-07-10: Reintrodukcja bielika w Wielkiej Brytanii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 10 lipca 2007
Nauka
N icon science.png
Eagle In Flight 2004-09-01.jpeg
Zasięg:
jasnozielony - gniazdowania
ciemnozielony - występowania przez cały rok
niebieski - zimowania
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Bielika


Do Wielkiej Brytanii a dokładnie do Szkocji trafiło z Norwegii 15 młodych bielików (Haliaeetus albicilla). Ptaki liczą od 4 do 8 tygodni. Zostały przywiezione w celu reintrodukcji gatunku na terenie Wielkiej Brytanii. Swą pomoc w odbudowie gatunku ofiarowali ornitolodzy z Norwegii.

Populacja orła białego zniknęła z ziem brytyjskich w 1918 roku. Ostatnim ptakiem była wówczas orlica zabita przez myśliwego na Szetlandach.

Bielik należy do ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje północną, środkową i wschodnią Europę, Islandię, Grenlandię i część Azji. W Polsce występuje na północy i zachodzie kraju. Osiąga długość ciała do ok. 95 cm a rozpiętość skrzydeł: samce do 220 cm a samice do 240 cm. Waga jego wynosi do 4,5 kg u samców i do 6 kg u samic.

Zagrożeniem dla populacji bielika jest coraz mniejsza ilość miejsc sprzyjających gniazdowaniu. Spowodowane jest to głównie zabudową brzegów rzek i jezior oraz coraz mniejsza ilością starych drzewostanów. Innym zagrożeniem są napowietrzne linie energetyczne. Ptaki często giną rozbijając się o nie.

Źródła[edytuj]