2007-07-10: Na Syberii znaleziono bardzo dobrze zachowane ciało mamuta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 10 lipca 2007
N icon science.png
Mamut


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
dotyczącą mamuta


Na półwyspie Jamał w północno-zachodniej Syberii zostały znalezione szczątki mamuta. Odkrył je hodowca reniferów w maju bieżącego roku. Naukowcy stwierdzili, że jest to najlepiej zachowane ciało tego gatunku jakie dotychczas odnaleziono.

"Pod względem stanu zachowania ciała mamuta, jest to najcenniejsze odkrycie na świecie" - powiedział Aleksiej Tichonow, pracownik rosyjskiej Akademii Nauk.

W ubiegłym tygodniu międzynarodowa grupa specjalistów w mieście Salechard, niedaleko miejsca odkrycia mamuta, przeprowadziła wstępne badania okazu. Oceniono, że żył on ok. 10 tys. lat temu. Była to samica licząca 1,3 m wysokości. Ważyła ok. 50 kg. Prawdopodobnie miała pół roku. Ciało i oczy zwierzęcia zachowały się w bardzo dobrym stanie a nawet przetrwała część futra. Naukowcy odkryli na ciele mamuta jedna ranę - brak ogona.

Mamut ma zostać wysłany do Japonii. Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Naoki Suzuki ma przeprowadzić szczegółowe badania (m.in. tomografię komputerową).

Larry Agenbroad, pracownik Ośrodka Badania Mamutów w Południowej Dakocie w USA liczy, że ze znaleziska uda się otrzymać DNA, co pozwoliłoby na podjęcie prób odtworzenia gatunku. "Gdy zdobyliśmy mamuta Żarkowa (odnaleziony w wiecznej zmarzlinie na półwyspie Tajmyr, Syberia, 1997 r. przez dołgańską rodzinę Żarkowów), genetycy powiedzieli mi, że jeśli dostarczę im dobre DNA, stworzą za 22 miesiące młodego mamuta". Jednak z tamtego okazu nie uzyskano dobrze zachowanego DNA.

Agenbroad podkreślił również, że cenne syberyjskie mamuty stają się w ostatnich czasach przedmiotem handlu. Łupem padają kły z kości słoniowej, skóra i sierść. Miasto Jakuck, leżące na wschodzie Rosji wiedzie w tym prym. Mieszkańcy lokalnych wiosek przeczesują syberyjską wieczną zmarzlinę w poszukiwaniu pozostałości a następnie sprzedają. Agenbroad twierdzi, że więcej szczątków mamutów sprzedano niż trafiło w ręce naukowców. Powiedział, że szczątki najczęściej kupują kolekcjonerzy.

"Początkowo łupem padały kły z kości słoniowej. Obecnie bardzo dużo serwisów internetowych oferuje mamucie włosy po 50$ za cal. To przerosło jakiekolwiek wyobrażenia. Rosja twierdzi, że pozostałości mamutów są własnością rosyjskiego rządu ale nikt naprawdę nie zwraca na to uwagi" - powiedział naukowiec.

Źródła[edytuj | edytuj kod]