Przejdź do zawartości

2007-07-10: 45 lat prywatnej łączności satelitarnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 10 lipca 2007
Antena ośrodka Andover Earth Station
Satelita Telstar 1

Dziś mija 45 lat od wyniesienia satelity Telstar 1, czyli pierwszego w historii prywatnego satelity łącznościowego i pierwszego prywatnego satelity w ogóle. Rozpoczął on tym samym erę telekomunikacji satelitarnej, dzięki której możemy dziś oglądać setki kanałów telewizyjnych z całego świata, momentalnie łączyć się przez telefon z drugą półkulą, albo odwiedzać dowolne witryny internetowe.

Telstar 1 powstał w amerykańskiej firmie AT&T, która w 1960 zawiązała porozumienie z NASA, brytyjską General Post Office i francuskim urzędem ds. poczty, telegrafu i telefonu, o budowie satelitarnego systemu łącznościowego Telstar.

Pierwszy prywatny satelita miał niepozorny kulisty kształt, o średnicy 88 cm, i ważył tylko 77 kg (współczesną mają masę nawet do 10 ton). Nie przeszkodziło mu to jednak dokonać 23 lipca 1962 pierwszej transatlantyckiej transmisji ruchomego obrazu telewizyjnego.

Statyczny obraz telewizyjny przesłano jednak już w dniu startu. Po 15 godzinach oczekiwania, aż satelita wejdzie w pole widzenia, inżynierowie z ośrodka Andover Earth Station, za pomocą ogromnej anteny tubowej, przesłali sygnał do Telstara 1, który odebrał go, wzmocnił i przekazał z powrotem do Andover. O 19:19 czasu miejscowego ośrodek ogłosił, że odebrał transmisję. O 19:31 na ekranach w ośrodku Andover pojawiła się amerykańska flaga - sygnał przekazywany przez satelitę. O 19:47 nadeszło potwierdzenie z Francji, że ośrodek w Pleumeur-Bodou odebrał sygnał telewizyjny.

Dzisiaj, nazwę Telstar noszą satelity telekomunikacyjne obsługiwane przez firmę Loral Skynet.