Przejdź do zawartości

2007-07-09: W Pakistanie zatrzymano dowódców talibow?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 9 lipca 2007
Pakistan

Czterech wysokich rangą dowódców talibów zostało zatrzymanych w Pakistanie - twierdzą anonimowi przedstawiciele pakistańskiego wywiadu. Według informacji miejscowych mediów oraz telewizji Al-Dżazira, talibowie mieli zostać zatrzymani w Kwecie niedaleko granicy z Afganistanem.

Źródła wywiadu twierdzą, że dwóch spośród zatrzymanych to najbliżsi współpracownicy przywódcy talibów Mohammaa Omara. Jeden z nich to szef sztabu Omara, a drugi to dowódca do spraw komunikacji. Informacje te nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Sam Mohammad Omar jest poszukiwany od sześciu lat od czasu amerykańskiej inwazji na Afganistan. Ostatni raz widziano go uciekającego ze swojego domu w Kandaharze z którego rządził Afganistanem. W styczniu tego roku afgańskie władze pokazały taśmę z przesłuchania jednego z zatrzymanych rzeczników talibów. Mężczyzna twierdził, że Mohammad Omar ma się dobrze i żyje w pakistańskiej Kwecie. Afgańczycy wielokrotnie oskarżali Pakistan, że właśnie na terenie tego kraju przy cichym przyzwoleniu władz ukrywają się zarówno Omar jak i szef Al-Kaidy, Osama bin Laden. Islamabad stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom.

Tymczasem "The New York Times" twierdzi, że na początku 2005 roku ówczesny sekretarz obrony USA wstrzymał atak na zastępcę szefa Al-Kaidy, Ajmana az-Zawahiriego. Według gazety, która powołuje się na amerykański wywiad, Zawahiriego wytropiono w Pakistanie, ale gdy komandosi szykowali się do akcji, Donald Rumsfeld odwołał atak, bo bał się skompromitować w ten sposób prezydenta Pakistanu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]