2007-07-09: Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym zagrożone?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 9 lipca 2007
Kolory mistrza świata w kolarstwie szosowym

Niemiecki minister sportu Wolfgang Schaeuble ostrzega, że zaplanowane na 26-30 września w Stuttgarcie mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym mogą zostać odwołane w wyniku serii dopingowych skandali, jakie dotknęły tę dyscyplinę sportu.

Ta opinia znalazła się w wywiadzie z Schaeublem, jaki ukazał się 7 lipca w "Der Tagesspiegel". Minister zapowiedział, że jeśli Międzynarodowa Unia Kolarska nie upora się z tym zjawiskiem, to niemiecki rząd może zrezygnować z dofinansowania kolarskich MŚ kwotą 150 tysięcy euro ze środków budżetowych, co najprawdopodobniej oznaczałoby odwołanie zaplanowanej na koniec września imprezy.

"Mistrzostwa świata w Stuttgarcie znajdują się obecnie w krytycznym położeniu i to nie z winy lokalnych organizatorów, lecz z przyczyn niezależnych od naszego kraju. Być może takie spektakularne odwołanie jednej z największych imprez w tej dyscyplinie jest potrzebne, by oczyścić kolarskie środowisko Nie możemy przeznaczyć pieniędzy podatników na jakiekolwiek mistrzostwa świata, w których powszechnym zjawiskiem byłby doping. Jeśli ta impreza ma być wiarygodna, to musi się różnić od pozostałych zawodów kolarskich" - powiedział Wolfgang Schaeuble.

Niedawno podczas wizyty we Francji zapytany przez miejscową telewizję, czy będzie oglądał zmagania kolarzy w rozpoczynającym się w sobotę Tour de France, powiedział: "Nigdy więcej nie zainteresuję się tym wyścigiem, ponieważ już nigdy nie uwierzę w uczciwość kolarzy w nim startujących".

Źródła[edytuj | edytuj kod]