2007-07-09: Komisja bankowa przesłuchała Ryszarda Pazurę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 9 lipca 2007

Sejmowa komisja śledcza do spraw banków przesłuchała byłego wiceministra finansów Ryszarda Pazurę. Komisja kontynuowała dziś badanie prywatyzacji Banku Śląskiego, a Pazura odpowiadał w ministerstwie finansów w połowie lat 90. za sprzedaż tzw. resztówki akcji banku. "Resztówką" określano akcje, pozostające w dyspozycji resortu finansów - w przypadku Banku Śląskiego było to 2,5 miliona akcji.

Ryszard Pazura zeznał, że jedynym chętnym do zakupu akcji był strategiczny inwestor Banku Śląskiego, bank ING. Przyznał, że resort mógł czekać ze sprzedażą tych akcji, ale istniało niebezpieczeństwo, że nie znajdzie się kolejny inwestor skłonny kupić ten pakiet. Świadek zeznał także, że skarb państwa, sprzedając "resztówkę" akcji Banku Śląskiego chciał zapewnić realizację wpływów budżetowych z prywatyzacji, zaplanowanych na 1996 rok.

Przewodniczący komisji Adam Hofman z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że dzisiejsze przesłuchanie utwierdziło go w przekonaniu, iż sprzedaż części akcji Banku Śląskiego odbyła się niezgodnie z prawem. Wyraził przekonanie, że były wiceminister nie był w stanie tego wyjaśnić mówiąc, że nie wiedział do końca co podpisuje. Dodał, że jest to niewystarczające dla komisji.

Komisja nie przesłuchała natomiast drugiego zaplanowanego na dziś świadka - byłego przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Śląskiego, Krzysztofa Opawskiego. W związku ze zmianą przez niego miejsca pracy sekretariat komisji nie zdołał doręczyć mu wezwania.

Źródła[edytuj]