2007-07-08: Niższy VAT na książki i budownictwo

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 8 lipca 2007
Budowa-stare-bielany.jpg

Komisja Europejska zaproponowała, aby do końca 2010 roku (a nie 2007) Polska miała prawo stosować obniżoną stawkę VAT na większość wynegocjowanych w traktacie akcesyjnym towarów i usług. Komisja wyszła z taką propozycją, ponieważ przypuszcza, ze do tego czasu kraje UE dojdą do kompromisu w sprawie reformy systemu podatkowego.

Dzięki temu zostanie zachowana stawka zerowa na książki i czasopisma specjalistyczne, 3% na nieprzetworzone artykuły rolne oraz 7% podatku w gastronomii i budownictwie mieszkaniowym i remontach (poza materiałami budowlanymi). Aby jednak tak się stało, do końca roku tę propozycję powinny przyjąć jednomyślnie wszystkie kraje UE.

5 lipca Komisja Europejska opublikowała raport, w którym m.in. napisano, że "z czysto gospodarczego punktu widzenia stosowanie jednolitej stawki VAT na wszystkie towary i usługi byłoby idealnym rozwiązaniem. Jednak względy polityczne nie pozwalają na tak proste podejście".

Kraje wchodzące w skład UE mają stawkę VAT nie mniejsza niż 15% (Polska 22%). Posiadają również prawo do stawki zredukowanej nie mniejszej jednak niż 5% (Polska 7%).

"Sytuacja jest bardzo złożona, a te wszystkie wyjątki zaciemniają proste zasady. Ale rozumiemy, że to politycznie bardzo skomplikowana kwestia i na razie nie widzę innego rozwiązania niż szczera dyskusja" - powiedział Laszlo Kovacs, komisarz ds. ceł i podatków .

Komisarz przedstawił kilka propozycji, które przyczyniły by się do "zracjonalizowania i uproszczenia systemu". Stawka od 0 do 5% dotyczyłaby produktów pierwszej potrzeby (żywność, usługi medyczne, budownictwo społeczne). Od 10 do 12% wynosiłby VAT na towary i usługi takie jak: transport publiczny, edukacja, energia, usługi budowlane i remontowe, usługi gastronomiczne i artykuły dla dzieci. Natomiast podatek od innych towarów i usług miałby podstawową stawkę VAT.

Pierwsze spotkanie dotyczące podatków ma nastąpić we wrześniu, kiedy to ministrowie finansów spotkają się w Porto. Natomiast z końcem 2008 roku KE ma zamiar przedstawić projekt legislacyjny, który ujednolici kwestię VAT

Źródła[edytuj | edytuj kod]