2007-07-08: E-urzędy nadal niedostępne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 8 lipca 2007

Podpis elektroniczny nadal nie działa tak jak powinien, w wyniku czego żadnej sprawy urzędowej nie można załatwić od początku do końca przez Internet.

Ustawa o podpisie elektronicznym ma już pięć lat, jednak certyfikaty na cyfrowy podpis jak dotąd wykupiło niewiele firm spośród trzech milionów zarejestrowanych w całym kraju.

Z powodu dużego ograniczenia w możliwościach korzystania z elektronicznego podpisu nie korzystają z niego także indywidualni użytkownicy Internetu.

Zarządzający stroną poznańskiego Miejskiego Informatora Multimedialnego (MIM) Wojciech Pelc podkreślił, że możliwe byłoby załatwianie większości spraw przy pomocy Internetu, ale w Polsce brakuje ustawodawstwa i przede wszystkim spójnego, centralnie skoordynowanego systemu administracji państwa.

Zdaniem Ryszarda Knecia, sekretarza urzędu miasta Gorzowa Wielkopolskiego, problem nie tkwi w możliwościach technicznych, lecz dostępności mieszkańców do kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Tylko dzięki niemu możliwe jest zastąpienie wizyty w urzędzie przesłaniem potrzebnych danych przez Internet.

Źródła[edytuj | edytuj kod]