Przejdź do zawartości

2007-07-08: Czterech polskich żołnierzy rannych w Afganistanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 8 lipca 2007
Lokalizacja Afganistanu

8 lipca w Afganistanie w prowincji Paktika zostało rannych czterech polskich żołnierzy służących w ramach misji ISAF. Ponieśli oni obrażenia w wyniku eksplozji ładunku IED czyli tzw. miny-pułapki domowej produkcji, na którą najechał samochód typu HMMWV (Hummer). Po zdarzeniu natychmiast przetransportowano ich do szpitala. Według ostatnich informacji stan rannych jest stabilny a o wypadku zostały już poinformowane ich rodziny.

Zdarzenie miało miejsce ok. godziny 17:30 czasu polskiego. Patrol właśnie wracał do bazy. Uczestniczyli w nim żołnierze z 1 Brygady Saperów z Brzegu:

  • chorąży W. Dorociak
  • starszy szeregowy K. Trzebuniak
  • starszy szeregowy M. Ożóg
  • starszy szeregowy A. Cyran

"Chorąży Dorociak ma poparzenia rak i nóg, starszy szeregowy Ożóg odniósł obrażenia głowy oraz oparzenia rąk, nóg oraz pleców, pozostali dwaj żołnierze odnieśli drobne obrażenia, typu potłuczenia. Cała czwórka naszych kolegów została przetransportowana transportem lotniczym do szpitala" - poinformował gen. bryg. Marek Tomaszycki, dowódca PKW Afganistan.

W Afganistanie przebywa obecnie ok. 1200 polskich żołnierzy. Rozlokowani są w pięciu bazach (Bagram, Sharani, Ghazni, Wazi Khwa i Gardez). Znajdują się również w miejscowościach takich jak Kabul, Mazar-i-Szarif i Kandahar. W zakres ich obowiązków wchodzi m.in. konwojowanie, obrona i ochrona obiektów, działania logistyczne, rozpoznawanie terenu i szkolenia afgańskich oddziałów militarnych.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]