2007-07-06: Rosja przyjęła ustawę, w której zawarta jest poszerzona definicja słowa „ekstremizm”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 6 lipca 2007

Dziś rosyjska Duma przyjęła ustawę, w której zawarta jest poszerzona definicja słowa "ekstremizm". Jak deklaruje rosyjski rząd, ustawa ta jest "wymierzona przeciw ekstremistom", czyli, wedle nowej definicji, wszystkim tym, którzy dopuszczają się przestępstw umotywowanych nienawiścią ideologiczną, społeczną i polityczną.

Nowa ustawa jest w stanie, jak podkreślają przeciwnicy Kremla, poważnie ograniczyć wolności obywatelskie Rosjan przed grudniowymi wyborami. Za ekstremistów mogą zostać uznani działacze opozycji, o ile odpowiednie służby uznają ich poczynania za zionące "nienawiścią polityczną".

Nowa ustawa wprowadziła też całkowity zakaz prezentowania w mediach, a nawet wspominania o zdelegalizowanych "ekstremistycznych" organizacjach, co stanowi odgórnie narzuconą cenzurę radia, prasy i telewizji, zwłaszcza iż zignorowanie nowej zasady grozi wysoką grzywną właścicielowi łamiącego zakaz medium.

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta przez izbę wyższą rosyjskiego parlamentu i podpisana przez Władimira Putina opozycja rosyjska będzie w nienajlepszej sytuacji.

Źródła[edytuj]