2007-07-06: Polska to siódmy na świecie najbardziej atrakcyjny region inwestycyjny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 6 lipca 2007

Według raportu opublikowanego przez firmę Ernst&Young, Polska to siódmy na świecie najbardziej atrakcyjny region inwestycyjny, ale głównie dzięki tanim pracownikom.

Stąd też dalsze uzasadnienie wynikające z podanych do wiadomości danych, iż kraj nad Wisłą to głównie miejsce produkcji, a nie dla pokaźnych inwestycji high-tech.

Raport donosi, iż w 2006 roku powstało w Polsce 150 nowych firm, które stworzyły stanowiska pracy dla ponad 31 tys. osób, jednak w większości są to fabryki.

"Polska była na drugim miejscu po Chinach pod względem inwestycji produkcyjnych" - poinformowała Agnieszka Tałasiewicz z Ernst & Young. Paweł Wojciechowski z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych dodał, że: "Inwestycje technologiczne są lokowane głównie w zachodniej Europie". Inwestycje w Polsce to 4,3%, przy czym prawie co piąta bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Europie została ulokowana w Wielkiej Brytanii - 19,4% , a 16% projektów zrealizowano we Francji.

"Według teorii globalizacji produkcja przemysłowa jest wypychana z krajów rozwiniętych do tzw. państw peryferyjnych lub półperyferyjnych. Czyli, nazywając rzecz po imieniu, miejsc, które są rezerwuarem taniej siły roboczej dla bogatych społeczeństw. I nasza pozycja w tym rankingu wskazuje na to, że Polska raczej należy do państw peryferyjnych. Kraje bogate czyli tzw. centra inwestują przede wszystkim w rozwój technologii. Nie dość, że jest to inwestycja ekologicznie czysta, to przynosi jeszcze wielokrotnie większe zyski niż produkcja" powiedział dr socjologii Grzegorz Makowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zgodnie z teorią ekonomii, społeczeństwo rozwinięte to takie, w którym największy odsetek zatrudnionych pracuje w sektorze usług i wysokich technologii. I choć wzrasta nasza pozycja w dziedzinie Call Center, jednak praca taka przynosi niskie dochody, a zatrudnieni to głównie studenci.

Źródła[edytuj | edytuj kod]