2007-07-06: 18 milionów funtów szterlingów za obraz Rafaela

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 6 lipca 2007
N icon culture.png

Obraz włoskiego malarza i architekta renesansu Rafaela Santi przedstawiający portret Lorenzo II di Piero de' Medici czyli Lorenzo Medyceusza, władcę Florencji w latach 1513-1519 - sprzedano w Londynie za 18 milionów funtów szterlingów.

Poprzedni właściciel (1968 rok) zapłacił za obraz jedynie 325 dolarów ponieważ znawcy sztuki nie byli do końca przekonani czy autorem dzieła był Rafael.

Teraz już wiadomo że to oryginalny obraz. Dom aukcyjny Christie's poinformował, że jest to najdrożej sprzedany obraz Rafaela. Poprzednim dziełem, które osiągnęło najwyższa cenę był szkic węglem Studium nad głową i ręką apostoła, który kosztował 5,3 mln funtów szterlingów.

Sprzedany obraz zamówił przed laty papież Leon X (na obrazie obok). Aranżował on ślub Lorenzo Medyceusza z Madeleine de la Tour d'Auvergne, córką hrabiego Owernii. Para nie znała się przed ślubem a dzięki obrazom mogła poznać chociaż swój wygląd. W rezultacie doszło do małżeństwa w 1518 roku. Ze związku urodziła się córka, Caterina. Jednak Lorenzo nie doczekał jej narodzin ponieważ zmarł 21 dni wcześniej na syfilis.

Na sprzedanym obrazie Lorenzo Medyceusz ma na sobie złotą tunikę i obszytą futrem pelerynę. Obraz wypełnia zielone tło.

Źródła[edytuj | edytuj kod]